Designed and built with care, filled with creative elements

Napisz do nas: sekretariat@szkolabukowina.pl

Zadzwoń: +48 59 861 12 70 lub +48 885 172 123

Obserwuj nas:

Góra
Image Alt

Wycieczka w ramach programu Poznaj Polskę

Warszawa

Na początku naszego pobytu w Warszawie, wspólnie udaliśmy się na spacer po niezwykle bogatej bibliotece i po przepięknym ogrodzie usytuowanym na dachach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

Następnie ruszyliśmy do Łazienek Królewskich, gdzie mieliśmy czas na krótki odpoczynek. Zachwycaliśmy się odbywającym się w plenerze w amfiteatrze koncertem. To był istny raj dla duszy. Większość z nas zdecydowała się na niezwykle urokliwy rejs gondolami.
Po wizycie w Łazienkach Królewskich odbyliśmy długi spacer ulicami Warszawy. Zwiedziliśmy Muzeum Narodowe oraz wjechaliśmy na Taras Widokowy na Pałac Kultury, skąd podziwialiśmy przepiękne widoki stolicy.

Dalej, przez Park Saski, udaliśmy się do Grobu Nieznanego Żołnierza, a następnie Placem Niepodległości dotarliśmy do Krakowskiego Przedmieścia.

Tutaj zwiedzaliśmy Pałac Prezydencki, a po nim udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik.

Tu wszyscy poznawaliśmy niezwykłe Eksperymenty.

Wieczorem część uczestników wycieczki zdecydowała się na obejrzenie na żywo meczu Polska –Belgia na Stadionie Narodowym.

Kraków

W Krakowie na samym początku zwiedzania powędrowaliśmy pod Wawel krakowskimi drogami Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Okrążyliśmy Zamek Królów Polskich, przeszliśmy obok smoka wawelskiego, który przywitał nas gorąco – zionął ogniem. Mijaliśmy piękne kościoły i kamienice, ustępując drogę pięknym dorożkom krakowskim. Weszliśmy na Rynek Krakowski od strony urokliwej ulicy Grodzkiej. Jedno z najbardziej urokliwych miejsc w kraju: Kraków – historyczny zespół miasta. Na rynku usłyszeliśmy hejnał z Wieży Mariackiej (nie wszyscy wiedzieliśmy, że hejnał jest grany co godzinę w dzień i w nocy !). Odwiedziliśmy Kościół Mariacki z pięknym ołtarzem Wita Stwosza, który zrobił na nas ogromne wrażenie.

Wjechaliśmy na Więżę Mariacką. Byliśmy zachwyceni Rynkiem z Sukiennicami i pomnikiem A. Mickiewicza. Zwiedziliśmy krakowskie podziemia. Mieliśmy to szczęście w Krakowie przebywać także w godzinach wieczornych. Przepięknie wyglądał Rynek Krakowski późną porą.

Był to czas spędzony cudownie. Rynek pokazał nam inne oblicze: mnóstwo ludzi, ulicznych grajków, mimów i wiele innych niespodzianek.

Wieliczka

Pod opieką dwóch sympatycznych Pań – naszych przewodniczek, uczniowie wraz z opiekunami zwiedzali szlak turystyczny w kopalni. Tego dnia panował na podwórku ogromny skwar. Toteż zwiedzanie w podziemiach było dla nas miłe a zarazem pouczające i sympatyczne.

   

Szlak obejmował Szyb Daniłowicza, który łączy powierzchnię ziemi z poziomem VI kopalni na głębokości ok. 243 m. Zwiedzanie zabytkowych wyrobisk rozpoczęliśmy na podszybiu Szybu Daniłowicza. Kolejnym punktem była „Komora Urszula”, gdzie górnicy rozpoczęli ręczne wydobywanie soli w 1649 roku. Zrekonstruowano tu urządzenie nadszybikowe, które transportuje sól. „Komora Urszula” połączona jest z „Komorą Mikołaja Kopernika”.

Za tą komorą znajduje się kaplica św. Antoniego oraz podłużnia Kunegunda. Następnie uczniowie przeszli do „Komory Pieskowa Skała”, która należy do najpiękniejszych miejsc kopalni. Na trasie do końca mijaliśmy jeszcze kilka komór, kaplicę Skarbnika i Pochylnię. Największy zachwyt wzbudziły wśród uczestników wycieczki Kaplica św. Kingi i „Komora Weimar”, gdzie przywitał nas „duch kopalni”.

Zakopane

Udaliśmy się na mszę świętą do kościoła na Krzeptówkach. Po mszy wyruszyliśmy w ciężką, ale i urokliwą podróż do Doliny Pięciu Stawów przez Morskie Oko.

Oczywiście uwzględniliśmy możliwości motoryczne uczestników i niektórzy tego dnia swą wyprawę skończyli na Morskim Oku.
Grupa, która zdecydowała się na wędrówkę do Doliny Pięciu Stawów, po dwugodzinnej wędrówce dotarła do upragnionego celu.

Przepiękne widoki po drodze i z samego szczytu wynagrodziły nam trudy wyprawy. W drodze minęliśmy między innymi Schronisko i przepiękne Stawy z Doliny Pięciu Stawów.

Po chwili odpoczynku i wykonaniu pamiątkowych zdjęć, ruszyliśmy w drogę powrotną. Całą trasę musieliśmy pokonać pieszo. Wróciliśmy do kwatery wycieńczeni, ale i niezwykle szczęśliwi.

Jeszcze raz udowodniliśmy sobie i innym, że razem łatwiej.
Następny dzień w Zakopanem poświęciliśmy na zwiedzanie Skoczni, urokliwych Krupówek i Doliny Kościeliskiej. W Dolinie Kościeliskiej, poza wspólnym spacerem, zwiedziliśmy trzy jaskinie: Raptawicką, Mylną oraz Obłazkową.

W Zakopanem znaleźliśmy też czas na wypoczynek – 3 godzinną kąpiel w Aquaparku Zakopane.

Na cele wycieczki otrzymaliśmy 15 000,00 zł wsparcia w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą: „Poznaj Polskę”. Wcześniej klasy od I do III SP skorzystały z dofinansowania z tego samego źródła w wysokości 5 000,00 zł, dzięki czemu uczniowie spędzili cały dzień w mieści Gdynia.