Designed and built with care, filled with creative elements

Napisz do nas: sekretariat@szkolabukowina.pl

Zadzwoń: +48 59 861 12 70 lub +48 885 172 123

Obserwuj nas:

Góra
Image Alt

Spotkanie z alpakami

W dniu 29 listopada w naszej szkole pojawili się niezwykli goście – alpaki z fundacji „Zdrowie na Końskim Grzbiecie” z Kościerzyny. Ich opiekunka przedstawiła je jako Ciastka i Karmela. Przekazała uczniom informacje i ciekawostki na temat tych zwierząt. Dzieci miały szansę je pogłaskać, nakarmić i zrobić zdjęcie z nimi.

Fundacja Alpaki na Kaszubach powstała na bazie wieloletnich doświadczeń w alpako i lamoterapii oraz dostępu do wyszkolonego inwentarza pochodzącego z własnej hodowli prowadzonej przez Gospodarstwo. Działania w zakresie alpako i lamoterapii stały się podstawową formą realizacji celów Fundacji m.in. w zakresie wspierania osób ze specjalnymi potrzebami w tym: z zaburzeniami lękowymi, problemami emocjonalnymi, depresją, autyzmem, zaburzeniami ruchu, ADHD, nadciśnieniem oraz innymi. Alpaki wykorzystuje się do poprawy funkcjonowania człowieka w sferze fizycznej, emocjonalnej, poznawczej i społecznej poprzez organizację zajęć z elementami rehabilitacji, edukacji i integracji.

Alpaki są zwierzętami stadnymi, które hodowane są w całej Ameryce Południowej. Zazwyczaj jednak żyją w umiarkowanych warunkach w Andach południowego Peru, zachodniej Boliwii, Ekwadoru i północnego Chile na wysokości od około 3500 do 5000 m n.p.m. Nie są ograniczone do określonego środowiska, co sprawia, że są łatwe w utrzymaniu i występują na wielu obszarach. Jedna alpaka może kosztować nawet do 10 tysięcy złotych. Ich wełnę wykorzystuje się do produkcji koców, ponczów oraz wysokiej klasy odzieży. Ich runo jest bardzo miłe w dotyku.

Adrianna Treder, Magdalena Jelińska – kl. VII