Designed and built with care, filled with creative elements

Napisz do nas: sekretariat@szkolabukowina.pl

Zadzwoń: +48 59 861 12 70 lub +48 885 172 123

Obserwuj nas:

Góra
Image Alt

Wycieczka – Dzień Jedności Kaszubów

Dnia 18.03.2022 r. klasy V-VIII wybrały się na wycieczkę z okazji Dnia Jedności Kaszubów.

Pierwszym przystankiem naszej podróży było Muzeum Kaszubskie w Kartuzach. Od pana przewodnika usłyszeliśmy historię o powstaniu Kaszub i dowiedzieliśmy się, gdzie rozmieszczone są jeziora na Kaszubach, a jest ich ponad 1000 ! Potem przewodnik zaprowadził nas do pomieszczenia, w którym znajdowały się sprzęty rybackie, których Kaszubi dawniej używali. Kolejną salą, jaką zwiedziliśmy, była sala z wyposażeniem „dentysty” oraz prezentami dla pary młodej od rodziców panny. Następnie zobaczyliśmy pokój, w którym spała cała rodzina. Najstarsze dziecko miało własne łóżko, a rodzice – własny kącik odgrodzony od innych kotarą. Reszta dzieci (osobno dziewczynki i chłopcy) dzielili wspólne łóżko, które było sprytnie ukryte, aby było więcej miejsca. Kolejnym punktem zwiedzania było pomieszczenie z zabawkami dla dzieci, szklany barek z tabakierkami.

Zobaczyliśmy też dawne stroje kaszubskie oraz wyposażenie kuźni kowala. W międzyczasie Pan przewodnik poczęstował nas własnoręcznie zrobioną tabaką, która skutecznie oczyściła nasze drogi oddechowe i wywołała grupowe kichanie.

Podziękowaliśmy serdecznie Panu przewodnikowi za ciekawą prezentację muzealnych eksponatów.

Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy, było Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku położone w samym środku kaszubskiej krainy jezior i lasów.

Obejrzeliśmy wnętrze Domu Sybiraka, dowodu wojennej tułaczki Polaków, którzy wiele lat spędzili w sowieckich łagrach . Każdy mógł wejść do wnętrza wagonu pociągu, jakim kiedyś przewożono zesłańców na Sybir. Niewątpliwie duże wrażenie wywarł na nas krótki pobyt w bunkrze z symulacją ataku lotniczego.

Niezapomnianych wrażeń dostarczył też Dom do góry nogami, budynek o dziwnej architekturze. Będąc w środku ma się wrażenie, że błędnik oszalał. Odważni weszli do środka kilkakrotnie, choć chwiali się na nogach.

Podziw wywołał Fortepian Możdżera, instrument, na którym Leszek Możdżer zagrał swój pierwszy koncert.

By odpocząć po wielu atrakcjach, zasiedliśmy przy rekordowej desce, niby tylko desce, ale dłuższej od tej, która trafiła do księgi rekordów Guinessa. Daniel Czapiewski, znany w Szymbarku pasjonat, wyciął ją z drzewa daglezji. Mierzy ona 46,53 m.
Następnie wspięliśmy się na górę Wieżyca, najwyższy i najsłynniejszy szczyt w Kaszubach (328 m n. p.m). To najwyższe wzniesienie nie tylko na Kaszubach, ale całym Niżu Europejskim. Na szczycie Wieżycy, porośniętym lasem bukowym, wzniesiono ponad 30-metrową wieżę widokową, z której rozpościera się wspaniały widok na Wzgórza Szymbarskie, Koło Raduńskie i Drogę Kaszubską.

Na zakończenie udanej wycieczki, w Sierakowicach zatrzymaliśmy się w pizzerii, by tradycyjnie skosztować pizzy czy burgera.
Z pewnością ten dzień dostarczył wszystkim wielu wrażeń i poszerzył wiedzę o życiu dawnych Kaszubów i uwrażliwił na piękno kaszubskiego krajobrazu.

Członkowie koła dziennikarsko-fotograficznego