Spacer po skansenie we Wdzydzach Kiszewskich
22 września 2021 r. klasy VII i VIII wraz z wychowawczyniami, p.Beatą Starosz i p. Danutą Wesołowską wybrały się do Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich, założonego przez Teodorę i Izydora Gulgowskich. Jest to pierwsze muzeum w Polsce na wolnym powietrzu.
Jego założyciele urządzili je w w XVIII-wiecznej gburskiej chałupie, którą odkupili od miejscowego gospodarza – Michała Hincy. Tam zgromadzili typowe dla tego czasu sprzęty domowe i gospodarskie oraz kolekcje czepców, malowideł na szkle i ceramiki.
Obecnie, już ponad 100-letnie Muzeum, to 22 ha obszaru położonego nad brzegiem jeziora Gołuń, zabudowanego obiektami regionalnej architektury. Wędrując po skansenie obejrzeliśmy kilka chałup, m.in. z Osieka, Wdzydz i ze Starej Huty. Zobaczyliśmy, jak nasi przodkowie dawniej żyli, w jakich warunkach mieszkali, z jakich sprzętów i narzędzi korzystali. Niektórym szczególnie spodobało się łóżko, na którym mogli wypróbować komfort snu.
Panie oprowadzające po chatach, ciekawie opowiadały o historii ich mieszkańców. Szczególnie zainteresowały nas sposoby nauki poprzez zabawę w jednej z chat. Wyposażenie budynków ilustrują zdjęcia poniżej.
Jedną z atrakcji był zagroda szkolna z Więcków. Niemal każdy z nas uderzył ogromnym dzwonem zwołującym uczniów na lekcje. Dowiedzieliśmy się też, że dawniej nauczyciele mieszkali w budynku szkolnym.
Oprócz tego zwiedziliśmy Kościół ze Swornychgaci p.w. św. Barbary, w którym do dziś odbywają się msze św. i ślubne. W drugim kościele z Bożegopola znajdują się drewniane krzyże przydrożne.
Z ciekawością przyglądaliśmy się obrazom namalowanym przez emerytowanego nauczyciela plastyki i malarza, Antoniego Zaborowskiego i słuchaliśmy jego opowieści o minionych latach szkolnych.
Widzieliśmy też: tartak ze Staniszewa, warsztat kołodziejski z Mirachowa, wiatrak typu holenderskiego z Brus, stodoły, chlewy i inne obiekty.
Po długim spacerze zgłodnieliśmy, więc nie mogło zabraknąć wizyty w McDonald’s. Wróciliśmy w doskonałych nastrojach do Bukowiny i marzymy o kolejnym wyjeździe.
Uczniowie kl. VII i VIII
Uczniowie i opiekunowie składają serdeczne podziękowania Zarządowi Stowarzyszenia „Rozwój Bukowiny“, który zasponsorował ten wyjazd, jak i uprzedni do Zagrody „Pod Lipą“ w Kamienickim Młynie.