Andrzejki

Koniec listopada to czas nierozerwalnie związany z wróżbami i magią. Wszystko za sprawą obchodzonych w nocy z 29 na 30 listopada andrzejek. Tego dnia wiele osób daje się ponieść zabawie i towarzyszącym jej wróżbom i obrzędom. Tego dnia dziewczęta próbowały dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości. Chłopcy spotykali się na podobne wróżby w wigilię świętej Katarzyny, czyli 24 listopada. Z czasem katarzynki uległy zapomnieniu.

Współcześnie andrzejki są raczej pretekstem do zabaw i imprez, ale jeszcze kilkadziesiąt lat temu bardzo poważnie podchodzono do wróżb odprawianych w tę szczególną noc. Co roku w naszej szkole staramy się wskrzesić tę tradycję, która jest idealnym pretekstem do spędzenia niezapomnianego czasu w gronie kolegów i koleżanek.

Stare polskie przysłowie mówi: „Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja”.

Przedstawiciele Samorządu Szkolnego i uczniowie kl. VII przygotowali stoiska z wróżbami. Wszystkie pomysły okazały się bardzo ciekawe. Każdy uczeń mógł powróżyć sobie kilka razy. Czuć było zapach wosku, widać było drżące płomyki świec i dziwne cienie na ścianach. Wielu uczniów obawiało się, że wróżby mogą być niezbyt pomyślne. Okazało się jednak, że prawie wszystkie dziewczęta wyjdą kiedyś za mąż, a chłopcy znajdą swoje żony. Podczas zabawy śmiechu było co niemiara. Kolorowe i migające światełka sprawiły, że atmosfera była pełna magii.

Przedstawiamy 2 wróżby spośród wielu, które przepowiadały imię ukochanego lub ukochanej albo przyszły zawód.

SERCA – zabawa polega na przebijaniu igłą imion, które są zapisane na sercach. Przebite imię oznacza Twoją miłość.

KOŁO FORTUNY – Koło fortuny zawiera numerki. Do każdego z nich jest przypisana wróżba. Należy zakręcić kołem, a wylosowany numer oznacza daną wróżbę.

Ciekawe, czy życie zweryfikuje przepowiednie?!

Oliwia Klein, Marika Szymichowska – kl. VII