30 listopada 2017r . Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie Oddział Lębork przeprowadziło Powiatowe  Eliminacje  Konkursu dla Czytelników o tytuł „Mésternika Bëlnégò Czëtaniô”. Na konkursie naszą gminę reprezentowali uczniowie z naszej szkoły:  Adrianna Treder, Daniel Keller, Oliwia Śmigiecka, Nina Budna, Karina Kobiela, Martyna Stankiewicz, Daria Jalowska, Karolina Treder i Patrycja Wenta.

 

Uczniowie w swoich kategoriach zmagali się z wybranymi tekstami:  Jerzego Sampa Zaklãtô stegna, opowiadaniami z książki Janusza Mamelskiego „Mack”, a gimnazjaliści z opowiadaniami Jana Drzeżdżona „Brawãdë”.

Losowo wybrane fragmenty dla niektórych były ” nie lada orzechem  do zgryzienia”. W komisji zasiedli znakomici znawcy języka kaszubskiego: Wanda Lew-Kiedrowska, Regina Szczupaczyńska i Bogusław Wrzesień, którzy bacznie wsłuchiwali się w czytane teksty.   

Do eliminacji wojewódzkich zakwalifikowały się: Nina Budna, Karina Kobiela, Daria Jalowska, Karolina Treder i Patrycja Wenta, które 15 grudnia brały udział w finale konkursu. Organizatorem było Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Choć żadnej z finalistek nie udało się zdobyć tytułu „méstra” to uważamy nasz udział w finale za udany. Być w Wejherowie wśród mistrzów słowa spośród 19 powiatów to olbrzymi sukces. Nie spoczniemy na laurach, w przyszłym roku też staniemy do walki.

 

Składam serdeczne podziękowania dla naszych uczniów, nauczycieli oraz rodziców za pomoc w dążeniu do sukcesu, a organizatorom poszczególnych szczebli konkursu dziękuję za trud włożony w przeprowadzenie konkursu i ufundowanie nagród.