Wycieka do Swołowa

Wycieka do Swołowa

 

Uczniowie uczestniczący w VI Gminnym Konkursie Wiedzy o Kaszubach w dniu 17.05.2017r. brali udział w wycieczce do Swołowa, wsi uznanej za Europejską Wieś Dziedzictwa Kulturowego i stolicę „Krainy w Kratę” (termin odnosi się do terenu, na którym zachowały się charakterystyczne budowle o symetrycznym układzie konstrukcji szkieletowej, gdzie wypełnienia kwater były bielone wapnem, a w efekcie budowle przypominały kratownicę). Tu na przykładzie chłopskiej zagrody Joachima Albrechta, mogliśmy poznać historie życia mieszkańców wsi, sposób wytwarzania tkanin z lnu, poznać stare narzędzia, ówczesne przedmioty codziennego użytku, wyczesać konia, podejrzeć zwierzęta takie jak owce, gęsi, kaczki, kozy. Swołowo zachowało układ przestrzenny tzw. owalnicy, aby pokazać uczniom co znaczy ten układ, wybraliśmy się na przejażdżkę bryczką. Na koniec, gdy został zaspokojony głód poznawczy, udaliśmy się zaspokoić głód fizjologiczny - smacznymi kiełbaskami z ogniska.

 

Czytany 546 razy
Follow Us