Dyktando

Dyktando       

Karolina Treder  z kl. I G I Natalia Konkol z kl. III G to nasze mistrzynie w  szkolnym konkursie ortograficznym. Obie zakwalifikowały się do Powiatowego Konkursu Ortograficznego pt. „Kto się boi gżegżółki”, który jak co roku odbył się w zespole Szkół Katolickich w Lęborku. Dla miłośników poprawnej pisowni w ojczystym języku  podajemy tekst  dyktanda, z którym zmierzyły się nasze uczennice:

 

Ortograficzne hobby

                   Kolega Grzegorza, Ambroży,  dokonał przeglądu przedmiotów nauczania obowiązujących w gimnazjum. Zostawszy gimnazjalistą, przyrzekł sobie, że teraz już na pewno musi być najlepszy. Ale w czym? Skromnie i samokrytycznie zauważył, że nie może być najlepszy we wszystkim; należałoby coś wybrać. Niedługo się wahał. Jest wprawdzie niezły z biologii, ale nie znosi fizyki ani chemii, zaś sama sympatia do pani od polskiego nie pomoże w uniknięciu pułapek ortografii. Ba, chłopak jest święcie przekonany, że Polacy zostali obdarzeni ortografią najtrudniejszą z możliwych i wcale nie łatwiejszą interpunkcją. W jakim bowiem innym niż polskim słowniku znajdą się obok siebie jednakowo brzmiące, a zupełnie inaczej pisane słowa „mag”  i „mak”  czy „odra” i „Odra”, a „krzyk”  oznaczający głośne wołanie tuż – tuż przy „kszyku” – gatunku bekasa. 

                   Ale, ale! Czyżby właśnie miał znaleźć coś dla siebie? Trzeba by tylko połączyć nie najniższe przecież umiejętności ortograficzne z hobby Ambrożego: hodowlą ptaków i osiągnięciami w eksperymentalnym ogródku przyszkolnym. Tam przecież grządki  pożytecznych jarzyn  ciągną się wzdłuż szpaleru jeżyn, oberżyna przy rzeżusze, biało – czerwona rzodkiew przy jasnozielonym ogórku, a bakłażan przy marchewce.  A jakie możliwości stwarza kolekcja ptaków – ortograficznych cudaków !  Na razie Ambroży ma tylko papużki nierozłączki, ale w jego przyszłej ptaszarni na pewno znajdą się jaskółki i kukułki, pustułki i gżegżółki, jerzyk i pokrzewka, kszyk, piegża oraz biało – czarno – popielata białorzytka, która z żytem nie ma nic wspólnego. No, no, taką kolekcją dziwolągów ortograficznych można by zadziwić i panią od polskiego. 

18 maja odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników konkursu, w którym wcześniej swoją umiejętność poprawnego pisania sprawdzali gimnazjaliści całego powiatu lęborskiego.Podczas uroczystej gali laureatom wręczono dyplomy i nagrody książkowe. Nasza gimnazjalistka –KAROLINA TREDER wykazała się znajomością reguł pisowni w języku polskim i zdobyła w swojej  kategorii zaszczytne II miejsce. Tym samym już teraz zdobyła dodatkowe punkty na świadectwie ukończenia szkoły.

Serdeczne gratulacje i jeszcze lepszego wyniku w następnych eliminacjach!

Organizatorem Konkursu Ortograficznego jest Zespół Szkół Katolickich. Honorowy patronat nad konkursem objęli: Starosta Powiatu Lęborskiego,  Burmistrz Miasta Lęborka oraz ksiądz prałat Henryk Krenczkowski - proboszcz parafii NMP w Lęborku, którzy ufundowali nagrody dla laureatów konkursu.

 

Danuta Wesołowska 

Czytany 575 razy
Follow Us